İslam monotonluğa neden olmuyor mu?

İslam monotonluğa neden olmuyor mu? Her gün aynı saatte aynı namazı kılıyoruz, bunu her gün tekrarlıyoruz, her gün aynı şeyleri yapıyoruz. İslam sıkıcı bir hayata neden olmuyor mu?
 
Yaşadığımız günler, kullandığımız bedenimiz ve organlarımız, yediklerimiz, içtiklerimiz, aldığımız nefesler.. sanki hep aynıymış gibi gelebilir. Ancak biz kesin olarak biliriz ki, dün ile bugün; geçe yılın aynı bir günüyle bu yılın aynı günü; az önce aldığımız nefes ile bir sonraki nefesimiz; aynı pınardan her zaman içtiğimiz sular; bir çocuğun aynı memeden emdiği sütler.. asla bir değildir.. Ve bunları monoton diyerek terk etmek aklımıza gelmediği gibi nefsimizin de asla hoşuna gitmez..
 
Demek ki, şeklen aynı görünen ibadetler de asla bir değildir. Çünkü her namaza durduğumuz zaman diliminde, dünya tümüyle değişmiş oluyor. Mekân, her an değişiyor. Dünya sabah namazında döndüğü yerde dönmüyor. Zaman zaten öğle vakti olmuş ve değişmiş. İnsanın kendi iç dünyası da, gün içinde farklılık arzeder. Sabah namazına duran biz ile, öğle vaktinde namaza duran biz arasında çok farklar görünür. Duygularımız, olaylar, yapmış olduğumuz işler değişmiştir..
 

Cevabın tamamı için tıklayınız