2007’de Bilim ve Gelişim Derneği kurulana kadar çalışmalarımız üç ana koldan yürütülmekteydi.

1. Eğitim Faaliyetleri: İlköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik hem okul derlerine takviye kursları verilmiş hem de manevi manada takviye dersleri yapılmıştır. Ahlaklı, erdemli ve imanlı gençlerin yetiştirilmesi için yoğun bir gayret sarf edilmiştir.

2. Sosyal Faaliyetler: Çeşitli meslek ve yaş gruplarından insanlarımıza özellikle de bayanlara ve çocuklara yönelik kermesler, geziler, konferanslar vb düzenlenmiş insanlarımızın vakitlerini hayırlı hizmetlerde geçirmeleri sağlanmıştır.

3. İnternet Faaliyetleri: 2002 yılında ‘doğru İslamiyet’i ve İslamiyet’e yakışır doğruluğu insanlara göstermek’ maksadıyla kurulan Sorularla İslamiyet sitesiyle başlayan internet hizmetlerimiz çığ gibi büyümüş ve bugün kendi alanında en kapsamlı siteler olan 20’den fazla sitemiz yayınına başlamıştır.

Başlangıçta sadece Sorularla İslamiyet sitesinin planları ile başlayan bu hareketin temelleri Erzurum Kültür Eğitim Vakfı bünyesinde atılmış, daha sonra İstanbul Suffa Vakfı’nın destekleri ile faaliyete başlanmıştır. Geçen zaman içerisinde bu ihya hareketi, faaliyetlerini Bilim ve Gelişim Derneği( 2007) resmi çatısı altında devam ettirmiş, son olarak da görsel medya çalışmaları için Feyyaz Eğitim ve Kültür Derneği ile birleşerek Feyyaz Bilim Ve Gelişim Derneği adını almıştır. Şu an hem internet hem de görsel ve işitsel medya çalışmaları ile hizmetlerine devam etmektedir. Eğitim faaliyetleri ve sosyal faaliyetler de uzman ekipler tarafından yürütülmektedir.